Kada nas zadesi jak panicni napad , dali da sedimo i trpimo fizicke simptome ili zvati hitnu , dali telo moze izdrzati fizicke simptome panike ?
Dali lipanje srca tokom panicnom napadom moze dovesti do srcanog udara ili mozdani ? Hvala!
kada trpite i ostajete tu gde napada panika vi se zapravo lecite. vrsite adaptaicju na simptome. kada zovete hitnupomoc radite najpogresniju stvar
evo o tome
https://www.youtube.com/watch?v=cD2MwhS5eR4
u ovom videi leiz odgovor i na drugo vase pitanje
@zarko-petrovic znaci da ostanemo u strah i i trpimo! Sta god se desavalo da ne napustamo to mesto ? Znaci nece biti posledice po organe od napada panike ? Necemo dobiti infarkt i slicno ?
Necete dobiti od neuroze sigurno.ona ne izaziva te bolesti
Postovani, hvala sto pisete,
Ono sto dozivljavate u stanjima panike su telesni simptomi, ali ne simptomi bolesti, ovi simptomi su proizvod uzbudjenosti vegetativnog nervnog sistema, najcesce je to lupanje srca, vrtoglavica, klecanje nogu ili trnjenje nogu ili ruku, znojenje, razlicite senzacije u predelu stomaka, svi ovi simptomi kod panicnog napada predstavljaju reakciju naseg organizma na strah. Kada se jave, oni mogu biti veoma intenzivni i cesto kod osobe koja ih dozivljava provociraju jos jaci strah, sada strah od samog napada, pa kazemo da je ovo jedan zacarani krug. Usled tog novog straha osoba cesto tezi da sto pre napusti mesto u kome se napad desio, trazi pomoc, lekarsku ili makar podrsku neke osobe, ovim se strah samo privremeno umiruje, a na duze staze ovakvim manevrima osoba ostaje jos dublje u strahu jer poveruje u ideju da nije uspela da pobegne ili da joj ta i ta osoba nije pritrcala u pomoc ovo bi moglo lose da se zavrsi, time dovodi do toga da bude u jos vecem strahu od narednog napada u kome mozda nece uspeti da pobegne ili u kojoj nece biti nikog ko bi mogao da pomogne. Ostajanjem u situaciji osoba stice poverenje u sebe da moze da se nosi sa vegetativnim odgovorom svog organizma na strah i tako pomaze sebi da prevlada strah. Tehnike koje se koriste u psihoterapiskom radu pomazu osobi da lakse prebrodi panice napade, realisticno procenjuje stepen opasnosti i svoje mogucnosti u toj situaciji.
@marija-mijatovic citao sam nesto po internetu , da se moze umreti od straha , koliko je to tacno?
Hvala
Postovani,
Jasna mi je vasa zabrinutost, nadam se da cu da odgovorim na dilemu koju imate.
U situaciji panicnog napada osoba dozivljava izuzetno visok nivo straha, telesni simptomi koji se tom prilikom dozivljavaju jednako su intenzivni, ali to su i dalje simptomi nervnog sistema koji signaliziziraju nasem organizmu da smo u potencijalno opasnoj situaciji. U stanjima panike ta opasnost ne postoji u realnosti, to je zamisljena opasnost, ali su simptomi isti kao da je opasnost realna, velika i neizbezna. Ovi simptomi imaju svoj bioloski znacaj kada je u pitanju realna opasnost, oni pomazu nasem organizmu da se pripremi za borbu ili beg,ceo nas organizam se stavlja "u pogon". Oni nisu znak bolesti, samo podsecaju na simptome nekih bolesti. Vecina osoba koje su se nekad u zivotu srele sa panicnim napadom obratilo se za misljenje lekarima koji su im na osnovu odradjenih pregleda dali informaciju o njihovom zdravstvenom stanju. Ukoliko je zdravstveno stanje osobe koja ima napade straha zadovoljavajuce i ukoliko je to mlada osoba sansa da dodje do smrti od straha gotovo i da ne postoji. Ono o cemu ste pretpostavljam citali su retki slucajevi smrti usled intenzivne kolicine adrenalina usled straha koja je kod tih pojedinaca dovela do smrti. Ovakvi retki smrtni slucajevi mogu biti posledica bilo koje izuzetno intenzivne emocije, ne samo straha ili mogu biti posledica uzimanja neke supstance koja dovodi do slicnih reakcija organizma. Ipak, praksa je pokazala da zdrave osobe nisu zivotno ugrozene kada su u pitanju napadi straha
@jovan
Jako je bitno gde na internetu nalazite informacije, proverite izvor i to u kojoj meri je povezan sa stručnom medicinskom literaturom, tj. koje su im reference.
Ako je i moguće umreti od straha, nije moguće umreti od paničnog napada. Ako se neko doživi infarkt to je zato što ima problema sa srcem i krvnim sudovima, ako neko doživi panični napad to znači da ima psihološki problem. Moguće je, naravno, da jedna osoba ima oba, ali ja zaista nemam informaciju da je panični napad ikada doveo do infarkta. Iako verujem da je osećaj strašan i da deluje kao da će se to desiti.
Jovane mi možemo to da Vam kažemo još hiljadu puta na različite načine, ako ste rešili da nam ne verujete Vi možete da nađete na internetu gomile informacija koje će Vas dodatno uznemiriti, i delovati kao realni razlozi da nastavite da budete u strahu od paničnog napada.
Ako već niste, bilo bi dobro da se javite psihijatru ili psihoterapeutu i nađete sebi podršku za izlazak iz ovog teškog perioda. Ako pak niste za to, ja svojim klijentima koji imaju sličnih problema 'prepisujem' vežbe disanja (imate ih na ovom sajtu u delu Materjali).
Srdačan pozdrav!
Ako sam dobro razumeo , kazete da od straha je moguce umreti , a od panicne napade ne.?
Koja je razlika od straha do panicnog napada?
Takodje me zanima dali ankcioznost i panicne napade ako traju dugo ,(vise godina ) mogu izazvati neku psihosomatsku bolest?
Hvala
od emocija ne moze da se umre. bilo to sreca strah ili bilo koja druga. tako da bez brige ako ej telo zdravo nema umiranja.
psihosomatske bolesti imaju pozadinu u psihi tako da je odgovor pozitivan. moze se od anks i panike razviti i preci u psihosomatski poremecaj.
@jovan
Jovane razlika je u tome što strah ima racionalan uzrok, dok panični napad nema, ono čega se plašite racionalno gledano nije opasno.
Moje iskustvo je da se psihosomatske bolesti javljaju kod ljudi koji nemaju druge psihološke probleme, najčešće oni koji izgledaju kao da sve podnose bez problema. Mada računam da je verovattno ako ne počnete da se lečite, bilo kod psihoterapeuta, bilo kod psihijatra, stalno stanje uznemirenosti i stresa će da dovede do telesnih problema, na primer, povišenog pritiska.
@maja-delibasic dali da se izlazem strahu , primer mene je strah ici na planinu , dali da idem tamo i i trpim panicnog napada , ili kada se desi da pokusavam se umiriti tako sto cu da krenem kuci , ?
Ako me ne moze ubiti dali da ostanem u strahu i iskusim te simptome do (kraja)?
Ili ipak postoji mogucnost da mi se moze nesto desiti ? Ako postoji da ne idem direktno u strah , nego postepeno!
Znaci mene je strah od brzog lupanja srca pri panicnom napadu , primer ja idem na planinu i pocne srce da lupa brzo zbog straha , dali da ostanem tamo i sacekam da vidim sta ce se desiti , ili ipak da krenem kuci kako bi se otkucaji srca umirili ?
Hvala
@jovan
Kao što je @marija-mijatović objasnila, kada napustite situaciju koja je izaziva iracionalan strah, strah postaje jači i sledeći put ćete se samo teže smiriti. Kada ostanete u njoj eventualno dođete do toga da nema razloga za strah.
Mnogo je bolje izlagati se postepeno i postoje strukturisani psihoterapijski tretmani zasnovani na postepenom izlaganju siguaciji koja je problematična. Ako se izlažete odmah onome što Vas najviše plaši, verovatno je da ćete da odustanete ako to radite bez stručne podrške, a istovremeno to jeste dodatni stres.
Ja bih, da sam na vašem mestu izabrala da ostanem u strahu dok simptomi ne prođu, ali kao što sam već pomenula mislim da je neophodno da potrežite psihoterapeuta ili psihijatra.
@maja-delibasic citao sam na internetu , neki kardiolog iz Bostona , Martin Samuels , kaze da bez obzira dali je covek ima zdravo ili bolesno srce moze umreti od straha , da svi mi nosimo "bombu" u nama !
Da srce moze "pregrejati" iz straha.
Objasnjeno je opsirno , verujem da ste citali !
Koliko ima istine u tome?
Hvala
@jovan
Svašta je moguće, pitanje je koliko je verovatno. Mogli ste da izaberete da se plašite da će vas udariti munja (mada je ta verovatnoća čak i veća od verovatnoće da umrete od straha) ili da izaberete da se plašite da ćete da dobijete na lotou i od sreće doživite infarkt, ili nešto slično...
Uz to moram da Vas vratim na to da Vi imate panični napad koji ima iracionalan uzrok i samim tim nikada neće izazvati nikakvo 'pregrevanje' srca niti bilo šta slično. To je simptom nekakvog psihološkog trpljenja i to je ono na šta bi trebalo da obratite pažnju ako želite da Vam bude bolje. Javite se psihijatru ili psihoterapeutu i prestanite sa pretraživanjem interneta.
Pozdrav